2013/07/11

Atotputernicia Dumnezeiască (II)




„Numărul misterelor este mult mai mare decât neînsemnatele firimituri de cunoaştere pe care ştiinţa actuală le-a acumulat despre Univers şi despre întreaga Creaţie.”


Nu săvârşeşte nicicând răul şi nedreptatea
 
Atotputernicia lui DUMNEZEU TATĂL implică faptul că DUMNEZEU poate să facă tot ceea ce El vrea. Totuşi, este necesar să subliniem, pentru unii nerozi care ar putea să speculeze pe marginea acestei Atotputernicii a lui DUMNEZEU, că DUMNEZEU nu poate niciodată să moară, fiind veşnic, că DUMNEZEU nu poată niciodată să păcătuiască, că DUMNEZEU nu împinge nicio creatură a Sa către rău, către viciu sau către săvârşirea fărădelegilor sau a păcatelor, că DUMNEZEU nu poate să mintă şi că El nu poate să se înşele.
Prin urmare, se poate spune că DUMNEZEU este atotputernic şi că nimic din ceea ce El face nu Îl limitează în vreun fel; El nu încetează, nici chiar pentru o fracţiune de secundă să fie atotputernic, să rămână unicul DUMNEZEU, să fie bun, să fie plin de iubire şi să fie cel mai înţelept. Cu toate că DUMNEZEU este atotputernic, El nu poate şi nu va săvârşi niciodată nicio nedreptate, căci puterea de a săvârşi nedreptatea este contrară stării Sale de îndumnezeire şi Atotputerniciei Sale, ce este fără încetare dumnezeiască.
Natura esenţială intimă a lui DUMNEZEU TATĂL, care este infinită şi îmbrăţişează totul, implică imposibilitatea absolută de a comite răul şi trebuie să subliniem că răul care există în această lume nu depinde de Voinţa Sa. Răul care există în această lume este rezultanta acţiunilor rele şi a fărădelegilor sau a alegerilor rele pe care fiinţa umană are întotdeauna libertatea să le realizeze după cum vrea.



A ascuns lumea într-o imensă ghicitoare
 
Prin urmare, este absurd să speculăm într-un mod prostesc că DUMNEZEU ar putea să facă rău, că DUMNEZEU ar putea să fie nedrept sau că DUMNEZEU este acela care face să apară răul în această lume. Este însă perfect adevărat că DUMNEZEU TATĂL, cu toate că este atotputernic, Îşi ocultează totuşi existenţa şi realitatea în cadrul jocului pe care îl realizează, în moduri numai de El ştiute, în sfera Creaţiei şi a Manifestării Sale pline de mistere. Ocultarea sau ascunderea pe care DUMNEZEU TATĂL o realizează, fiind şi rămânând totodată în veşnicie atotputernic, este o realitate evidentă pentru cei înţelepţi.
În felul acesta DUMNEZEU a conceput întreaga Manifestare – ca pe o imensă ghicitoare în care creatura are la dispoziţie în permanenţă tot ceea ce îi trebuie pentru a dezlega, aşa cum ea poate şi crede de cuviinţă, tâlcurile enigmatice ale acestei Creaţii care totodată este trupul lui DUMNEZEU şi în care DUMNEZEU cel atotputernic se ascunde în permanenţă şi se revelează numai acelora care sunt pregătiţi şi deschişi în totalitate să Îl cunoască şi să Îl iubească.
Este evident că dacă DUMNEZEU ar vrea, dată fiind Atotputernicia Sa, El ar putea să Îşi facă cunoscută prezenţa şi realitatea în miliarde de moduri, care ar elimina fulgerător şi pentru totdeauna îndoielile, speculaţiile şi fantasmagoriile sărmanilor sceptici superficiali şi ignoranţi care sunt convinşi că El nu există.


Perfecţiune absolută şi înţelepciune deplină
 
Mai mult decât atât, este esenţial să reţinem că, la ora actuală, chiar pe planeta Pământ există milioane de mistere, există o mulţime de taine şi de aspecte năucitoare pe care nici ştiinţa actuală materialistă, nici savanţii obtuzi sau sceptici, nici ştiinţa viitoare nu vor fi capabili să le explice. Numărul misterelor este mult mai mare decât neînsemnatele firimituri de cunoaştere pe care ştiinţa actuală le-a acumulat despre Univers şi despre întreaga Creaţie.
Dincolo de aparenţe, este evident pentru cei înţelepţi, pentru sfinţi şi pentru yoghinii avansaţi că DUMNEZEU a ales ca în cadrul acestui ciclu al Manifestării Sale, acesta să fie jocul Său iluzoriu, în care El se ascunde, cu toate că este atotputernic, omniscient şi omniprezent. A specula într-un mod cretin, considerând că Atotputernicia lui DUMNEZEU este limitată de Bunătatea Sa sau de Voinţa Sa, ar implica să Îi negăm totodată lui DUMNEZEU perfecţiunea dumnezeiască pe care o are.
Potrivit acestei perfecţiuni absolute şi înţelepciunii Sale totale este firesc să ne dăm seama că DUMNEZEU nu poate, de fapt, să facă decât ceea ce a făcut deja sau că El nu ar putea să facă această lume şi întregul Univers mai bune decât sunt acum. Iisus Hristos nu a păcătuit şi nici nu a vrut să păcătuiască; El nu avea de ce să vrea asta, datorită faptului că atinsese starea de îndumnezeire şi de înţelepciune pe care o conferă descoperirea Adevărului Ultim Divin.
Dată fiind Atotputernicia lui DUMNEZEU, ordinea prezentă ce există în această Manifestare poate întotdeauna să fie suspendată printr-o intervenţie divină şi aceasta evidenţiază totodată realitatea evidentă a miracolului dumnezeiesc. Existenţa miracolelor dumnezeieşti pe această planetă dovedeşte totodată cu prisosinţă că DUMNEZEU există, dacă avem în vedere că toate eforturile oamenilor de ştiinţă nu pot să elucideze realitatea misterioasă a miracolelor dumnezeieşti care au existat, există şi vor exista pe această planetă.



Voinţa Sa se conformează naturii Sale
 
Dacă am considera prin reducere la absurd că, dată fiind Atoputernicia Sa, DUMNEZEU ar putea să mintă, ar putea să înşele şi ar putea să le ceară fiinţelor umane să Îl urască sau să se revolte împotriva Lui, atunci această lume şi-ar pierde totodată Ordinea divină, şi-ar pierde rostul, iar înţelepciunea lui DUMNEZEU nu ar mai avea niciun sens.
Aşadar este esenţial să reţinem că, deşi Domnul DUMNEZEU este Stăpânul a toate care sunt, al tuturor făpturilor şi al tuturor lucrurilor şi cu toate că Atotputernicia Sa este absolută, aceasta nu implică posibilitatea ca El să facă chiar orice. Omnipotenţa este un atribut exclusiv al naturii dumnezeieşti, este o trăsătură esenţială a perfecţiunii lui DUMNEZEU. Biblia arată în termeni precişi că DUMNEZEU este atotputernic, de aceea DUMNEZEU este numit „Cel Atotputernic“.
DUMNEZEU poate totul, iar puterea Lui întrece orice închipuire omenească. Pentru El totul este posibil, dar aceasta nu implică faptul că DUMNEZEU este capabil să facă răul sau să facă nu contează ce în contradicţie cu înţelepciunea, iubirea şi frumuseţea misterioasă a naturii Sale nemuritoare. Nemărginita putere a lui DUMNEZEU s-a manifestat prin facerea Lumii şi prin susţinerea Universului, prin miracolele şi minunile pe care le-a săvârşit, prin opera tainică de răscumpărare a omenirii, prin aducerea către El a păcătoşilor, prin materializarea planurilor Sale sublime, măreţe, pline de înţelepciune, ce vizează transformarea umanităţii, prin atingerea, la un moment dat, a stării de îndumnezeire de către toate fiinţele umane.
Dat fiind faptul că Voinţa Sa se conformează naturii Sale pline de înţelepciune, pline de iubire, pline de armonie, pline de bunătate, DUMNEZEU poate face tot ceea ce se află în armonie cu perfecţiunea Sa. Anumite acţiuni sau anumite manifestări sunt incompatibile cu natura Sa dumnezeiască şi ele se află în contradicţie cu atributele Sale. Astfel, spre exemplu, DUMNEZEU nu poate privi nelegiuirile sau păcatele dintr-un punct de vedere care le-ar accepta şi le-ar considera ca fiind juste. 



Izvor de mângâiere şi speranţă
 
DUMNEZEU nu se poate tăgădui pe Sine Însuşi, DUMNEZEU nu poate să mintă, DUMNEZEU nu poate fi ispitit şi nici nu ispiteşte vreodată pe nimeni. Atotputernicia Sa include totodată posibilitatea de a-Şi impune în mod deliberat anumite limite până la punctul când, spre exemplu, DUMNEZEU înzestrează creaturile Sale conştiente cu o voinţă liberă, când El permite pătrunderea păcatului în Univers, când El se abţine să intervină spre a mântui pe cineva cu forţa sau când respectă legile pe care El Însuşi le-a stabilit în prealabil în întregul Univers (în Macrocosmos).
Tocmai de aceea, DUMNEZEU acţionează în mod frecvent folosind o mulţime de mijloace „obişnuite”, cum ar fi, spre exemplu, vindecarea pe cale naturală a unei boli, cu toate că ar putea să Îşi demonstreze Atotputernicia – aşa cum o face uneori – dacă El vrea aceasta. Întotdeauna, cel care crede cu tărie în DUMNEZEU este invitat să îşi pună toată încrederea în El în orice situaţie şi să se bazeze pe puterea creatoare, ocrotitoare, plină de înţelepciune şi providenţială a lui DUMNEZEU.
Fiinţa umană găseşte în Atotputernicia lui DUMNEZEU un izvor de mângâiere şi de speranţă atunci când Îl descoperă pe DUMNEZEU TATĂL. Pentru cel necredincios, pentru cel sceptic, dimpotrivă, un DUMNEZEU atât de puternic constituie întotdeauna o ameninţare şi o sursă de teamă. Până şi demonii tremură, deoarece ei ştiu că în realitate DUMNEZEU are o putere imensă asupra lor.
Dacă DUMNEZEU ar vrea, ar putea face ca într-o fracţiune de secundă toţi aceşti demoni să fie distruşi pentru totdeauna, fără a mai rămâne nimic din ei. DUMNEZEU alege, însă, să îi lase să acţioneze aşa cum ei vor, pentru a-i tenta pe toţi aceia care trebuie confruntaţi cu astfel de încercări, pentru a fi supuşi la un anumit examen care va decide în final dacă ei pot să treacă de anumite etape, evidenţiindu-şi în felul acesta transformarea lăuntrică.




Descoperim în noi realitatea Sa enigmatică
 
Atunci când Atotputernicia lui DUMNEZEU este invocată în fiinţa noastră cu umilinţă şi cu credinţă deplină, devine cu putinţă să descoperim că aceasta este o realitate ce ni se dezvăluie în mod gradat, direct proporţional cu eforturile pe care le vom face atunci când vom realiza cu umilinţă şi cu credinţă deplină această Metodă Supremă şi Eficientă.
Prin intermediul gramului de practică, vom avea totodată posibilitatea să ne convingem, datorită unor trăiri indescriptibile, că Atotputernicia lui DUMNEZEU există şi, atunci când este invocată, se manifestă în fiinţa noastră, unde generează transformări profunde şi totodată ea poate fi direcţionată în vederea ţelului pe care îl urmărim prin realizarea la unison a Metodei Supreme şi Eficiente.
Aşa cum veţi avea ocazia să observaţi, în prima etapă, pe măsură ce veţi realiza această Metodă Supremă şi Eficientă, veţi descoperi că Atotputernicia lui DUMNEZEU TATĂL, ce va fi invocată în Universul vostru lăuntric, se va manifesta la început ca un complex simultan de energii sublime, dumnezeieşti, care vă vor permite să descoperiţi, prin intermediul anumitor trăiri şi efecte uluitoare, realitatea enigmatică a Atotputerniciei lui DUMNEZEU TATĂL. 




 Autor: profesor yoga Gregorian Bivolaru
Material preluat de pe site-ul http://www.yogaesoteric.net

2013/07/05

Atotputernicia Dumnezeiască




„Numărul misterelor este mult mai mare decât neînsemnatele firimituri de cunoaştere pe care ştiinţa actuală le-a acumulat despre Univers şi despre întreaga Creaţie.”





Atotputernicia este un atribut al lui Dumnezeu, prin intermediul căruia El se face cunoscut oamenilor. De pildă, tradiţia biblică se bazează pe amintirea Atotputerniciei lui Dumnezeu. Pretutindeni unde El se manifestă, poate să-i salveze şi să-i protejeze pe aleşii Săi şi face pentru ei tot ceea ce El vrea.
Pentru fiinţa umană limitată, superficială şi ignorantă este dificil să intuiască sau să conceapă că, tocmai datorită faptului de a fi fost creat, încă de la începuturi, după chipul şi asemănarea lui Dumnezeu, fiecare om poate să invoce şi să ceară manifestarea prin fiinţa sa a Atotputerniciei lui Dumnezeu Tatăl. Acesta este totodată un atribut esenţial al lui Dumnezeu, ce face cu putinţă pentru noi să Îl cunoaştem. În lumina fundamentalei legi divine „cere şi ţi se va da, caută şi vei găsi, bate şi ţi se va deschide”, este cu putinţă pentru fiecare dintre noi să invocăm cu umilinţă şi totodată cu o credinţă deplină realitatea tainică a Atotputerniciei lui Dumnezeu, iar aşa devine posibil să realizăm, prin intermediul ajutorului tainic ce ne vine de la Dumnezeu Tatăl, tot ceea ce este bun, frumos, adevărat şi plăcut Lui.


 
În veşnicie binevoitoare şi plină de iubire

Când cerem cu umilinţă şi cu o credinţă deplină, invocând totodată manifestarea în fiinţa noastră a Atotputerniciei dumnezeieşti (datorită făgăduinţei şi legământului divin fundamental că atunci când cerem, ni se va da), devine implicit cu putinţă ca prin fiinţa noastră, ce se transformă atunci într-un tainic canal divin, să se manifeste Atotputernicia dumnezeiască, prin intermediul căreia poate fi înfăptuit binele pe care i-L cerem lui Dumnezeu, aspirând la unison ca prin fiinţa noastră să se realizeze doar Voia Sa atotputernică, ce este o tainică energie.
În felul acesta devine posibil să invocăm în noi, cu umilinţă şi cu o credinţă deplină, atât manifestarea tainică a Atotputerniciei divine, cât şi energia enigmatică a Graţiei lui Dumnezeu şi energia misterioasă a Voinţei Sale omnipotente.
Ştiind asta, nu trebuie să ezităm, atunci când realizăm Metoda Supremă şi Eficientă, să cerem cu umilinţă şi cu o credinţă deplină ca realitatea tainică a Atotputerniciei dumnezeieşti să fie invocată şi apoi direcţionată, în strânsă legătură cu aspiraţia noastră sinceră de a proteja planeta Pământ şi întreaga umanitate de catastrofa care ar putea să apară în viitorul apropiat, datorită acumulării păcatelor şi a fărădelegilor care ne expun să merităm pedeapsa dumnezeiască.
Asta ne aşteaptă în viitorul apropiat, dacă prin eforturile noastre adecvate şi susţinute nu vom reuşi să ispăşim pedeapsa divină pe care o merităm datorită fărădelegilor şi păcatelor ce s-au acumulat cu timpul în sfera acestei planete.
Este important să ne dăm seama că doar Dumnezeu Tatăl manifestă în permanenţă, în veşnicie, o Atotputernicie deplină şi fără egal. Dat fiind faptul că noi, oamenii, am fost creaţi după chipul şi asemănarea Sa, devine însă cu putinţă să invocăm în fiinţa noastră realitatea acestei Atoputernicii, spre a reuşi, cu ajutorul ce ne vine de la Dumnezeu Tatăl şi prin intermediul Atotputerniciei Sale, să ispăşim prin eforturi adecvate pedeapsa dumnezeiască binemeritată care ne aşteaptă în viitorul apropiat, datorită fărădelegilor şi păcatelor acumulate de omenire.
Dacă avem o credinţă puternică şi deplină în Dumnezeu, devine cu putinţă să invocăm cu umilinţă Atotputernicia dumnezeiască şi, în felul acesta, cu ajutorul lui Dumnezeu să reuşim să ispăşim într-un mod spiritual pedeapsa dumnezeiască pe care o merităm datorită fărădelegilor şi păcatelor care s-au acumulat în sfera acestei planete în decursul timpului.
Prin intermediul Atotputerniciei dumnezeieşti a fost manifestată întreaga Creaţie şi prin intermediul aceleiaşi Atotputernicii este posibilă alegerea şi chiar victoria noastră. Această Atotputernicie universală şi fără egal a lui Dumnezeu este liberă. Datorită Atotputernciei Sale, Dumnezeu face tot ceea ce El vrea. Totuşi, este esenţial să reţinem că această Atotputernicie a lui Dumnezeu este în veşnicie binevoitoare şi plină de iubire.



 

Domnia Sa este supremă, totală şi fără egal

Prin Atotputernicia Sa, Dumnezeu acţionează atât în cadrul temporal al istoriei, cât şi în veşnicie; Lui îi este în permanenţă cu putinţă să domine astrele şi toate forţele văzute şi nevăzute ale întregului Univers. Forţa dumnezeiască se prezintă ca o putere divină liberă ce domină în permanenţă totul şi susţine totodată întregul Univers.
Nenumărate texte ale înţelepciunii, dar şi anumite texte religioase proclamă stăpânirea şi domnia absolută a lui Dumnezeu asupra a tot ceea ce există, asupra a tot ceea ce este vizibil şi invizibil. Iată un fragment dintr-un astfel de text: „Doamne Dumnezeule, Tu care eşti împăratul atotputernic al acestui Univers, totul se află în puterea Ta şi nu există nimeni care să Te înfrunte... Tu eşti cel care ai făcut cerul, Soarele, planetele şi Pământul.”
 Această Atoputernicie dumnezeiască este salvatoare, prin ea Dumnezeu creează totul, menţine totul şi distruge, dacă El vrea, totul. Nimic nu-i scapă vreodată. Pentru Dumnezeu nimic nu este imposibil, datorită Atotputerniciei Sale. Unul dintre numele lui Dumnezeu este chiar Atotputernicul. Dată fiind Atotputernicia Sa, Dumnezeu este unic, El este Tatăl tuturor popoarelor, al Universului şi al întregii lumi. Domnia Sa asupra întregului Univers este supremă, totală şi fără egal.
Prin intermediul Atotputerniciei lui Dumnezeu, tot ceea ce există ca posibilitate devine realizabil. Lumea şi întregul Univers sunt rodul Atotputerniciei lui Dumnezeu. Graţie Atotputerniciei Sale veşnice şi fără egal, Dumnezeu susţine în permanenţă totul. Totodată, Dumnezeu îmbrăţişează toate câte sunt, fără încetare. Lui nu Îi scapă nimic, nimic nu se află în afara Sa. El îmbrăţişează totul chiar şi atunci când fiinţele conştiente nu sunt capabile să Îl simtă, să Îl descopere şi să Îl îmbrăţişeze cu iubire.

 

Existenţa Sa dincolo de îndoială sau iluzie

Datorită Atoputerniciei Sale, Dumnezeu susţine toate care sunt în Fiinţa Sa, ce îmbrăţişează fără încetare totul. Atunci când suntem pregătiţi să ne deschidem pe deplin, aşa cum se cuvine către El, Dumnezeu ni se revelează şi ne face să-I descoperim Atotputernicia, Omniscienţa şi Omnipotenţa. Dincolo de aparenţe, dincolo de convingerile sărmanelor fiinţe umane ignorante şi superficiale, sunt o mulţime de dovezi că Dumnezeu există. Nimeni nu a reuşit şi nici nu va reuşi vreodată să dovedească, oricâte teorii ar inventa, că Dumnezeu nu există.
La întrebarea neghioabă pe care şi-o pun cei smintiţi şi proşti: „Cine L-a făcut pe Dumnezeu?!” există un răspuns evident şi copleşitor, care ni se revelează într-un mod intuitiv doar atunci când descoperim realitatea atotcuprinzătoare, infinită, veşnică, omniscientă, omnipotentă şi omniprezentă a lui Dumnezeu Tatăl.
În felul acesta avem în permanenţă acces la zeci de mii de dovezi simultane că Dumnezeu există, că El este atotputernic, că El este iubire şi astfel dispare pentru totdeauna întrebarea neghioabă: „Cine L-a făcut pe Dumnezeu?!”, deoarece descoperirea realităţii Sale grandioase şi copleşitoare elimină implicit o asemenea interogaţie neghioabă, prin însăşi revelarea existenţei lui Dumnezeu, existenţă care se situează dincolo de orice îndoială sau iluzie.


 

 El se dezvăluie când merităm

Metoda Supremă şi Eficientă va contribui din plin, prin intermediul gramului de practică, la revelarea într-un mod indescriptibil, dar totuşi profund şi copleşitor a realităţii enigmatice a lui Dumnezeu Tatăl, care este veşnic. Pentru aceasta, trebuie să îndrăznim să realizăm aşa cum ni se cere această metodă simplă, care ne va ajuta totodată să descoperim că Atotputernicia lui Dumnezeu există, că poate fi invocată şi devine cu putinţă să se manifeste, mai ales în acele clipe în care fiinţa noastră devine un tainic canal divin.
Dincolo de toate acestea, mărturisim cu umilinţă că noi simţim prezenţa şi realitatea misterioasă a lui Dumnezeu Tatăl şi aducem o sinceră mărturie că ea există şi este accesibilă pentru toţi aceia care vor îndrăzni să realizeze Metoda Supremă şi Eficientă. Pentru aceasta este însă necesar să daţi dovadă de răbdare şi să fiţi atenţi, pentru că aşa cum se spune, „căile lui Dumnezeu sunt, multe dintre ele, nepătrunse, iar altele sunt pline de taine”.
De aceea, vă sugerăm să realizaţi la început cu perseverenţă, cu credinţă deplină şi cu umilinţă Metoda Supremă şi Eficientă şi nu veţi întârzia, după un anumit interval de timp, să descoperiţi că Dumnezeu vi se dezvăluie în mod gradat prin intermediul Atotputerniciei Sale.
Nu vă aşteptaţi însă ca toate acestea să se petreacă atunci când vreţi voi, căci toate acestea se vor petrece atunci când veţi fi cu adevărat pregătiţi, căci numai atunci Dumnezeu vi se va dezvălui, de îndată ce veţi merita ca El să vi se reveleze, făcându-Şi cunoscută prezenţa Sa misterioasă, atât în fiinţa voastră, cât şi în jurul vostru.



Autor:  profesor yoga Gregorian Bivolaru
Material preluat de pe site-ul http://www.yogaesoteric.net

2013/06/19

Puterea terapeutică a copacilor







       În trecutul nu prea îndepărtat oamenii credeau că fiecare floare sau copac, este protejată de un spirit și că deasupra acestora sunt altele și altele, într-o ierarhie bine fundamentată și perfect logică pentru acele vremuri. Acesta e și motivul pentru care multe popoare se închinau unor zâne sau zeități locale, a căror menire era de a proteja adevărul și existenta tuturor sufletelor, întrupate în oameni, animale sau plante.
 Cei care au ajuns la cel mai ridicat nivel al divinizării naturii au fost druizii, cunoscuți ca cei mai puternici preoți din toate timpurile și al căror mister nu a putut fi pătruns nici în zilele noastre.
 Acum câteva mii de ani, sacerdoții vechi descoperiseră secretul prin care omul putea să stăpânească natura, atâta vreme cât ceea ce făcea era corect. Din punct de vedere clinic, ei au asociat diversele boli umane cu energiile circulatorii prin trunchiurile copacilor și au realizat, cum am spune astăzi, un fel de bază de date a copacilor ce corespund anumitor boli. Astfel :
     - Bolile de oase și de articulații, dereglările urinare și anale, pot fi ameliorate și tratate în preajma copacilor ale căror frunze au culoarea roșie;
     - Bolile intestinelor gros și subțire, precum și afecțiunile organelor genitale, pot fi tratate în preajma copacilor cu frunze sau flori cărămizii, în special toamna și primăvara;
    - Bolile de rinichi, stomac, duoden, pancreas, ficat, splină, vezică biliară și afecțiuni ale coloanei vertebrale își găsesc ameliorarea în preajma copacilor cu frunze și flori galbene;
   - Pentru tratarea bolilor de plămâni, de inimă, a glandelor mamare și a timusului, sunt recomandați copacii încărcați cu verde. Acesta e și motivul principal pentru care mulți medici le recomandă pacienților lor concedii în zone muntoase, unde brazii funcționează ca adevărate sisteme naturale de tratament.

 Jurământul arborilor, o veche legendă românească spune că, în clipa în care Iisus și-a dat sufletul pe cruce, văzând suferința Mântuitorului și nepăsarea oamenilor, copacii au început să plângă. Și că tot atunci, ar fi jurat să urmeze calea celui venit să moară pentru mântuirea oamenilor, respectiv să le slujească oamenilor, indiferent de răsplata primită din partea acestora.
Nu puțini au simțit nevoia să se așeze la rădăcina unui copac ca să-și tragă sufletul sau să se sprijine, cu spatele, măcar și pentru câteva minute, de un arbore, pentru a mai prinde puteri. Acestea sunt doar moșteniri ancestrale pe care cei mai mulți le fac inconștient dar care, la bază, au o legătură puternică cu energia emisă de fiecare copac în parte.
Și asta pentru că fiecare pom emite un anumit gen de energie și la anumite intensități, în funcție nu doar de orele zilei, ci și de anotimp. Copacii sunt de doua tipuri:
  1. cei care furnizează energie organelor slăbite;
  2. cei care absorb energiile negative din corp, curățind zonele bolnave și pregătindu-le pentru un circuit energetic sănătos, respectiv pentru o încărcare nouă cu energie.

Energiile arboricole nu sunt mereu aceleași. Astfel, la copacii cărora le cad frunzele toamna, energia descrește liniar începând din primăvară cu circa 60 – 70%, pe când brazii, pinii și alți copaci cărora nu le cad frunzele, energia le scade, în perioada toamnă-primăvară, cu maxim 25%.
Pomii din prima categorie au o acțiune de creștere a imunității organismului, de înlăturare a senzațiilor de durere din zona inimii și de normalizare a circuitului sanguin, în timp ce pomii din a doua categorie au ca efect blocarea energiilor negative care ne perturbă și care ne provoacă dureri și ameliorarea energiilor vitale care circula în zona respectivă. Stresul, vânătăile de orice fel, rănile, sunt situații clinice ce pot fi ameliorate cu ajutorul copacilor din a doua categorie.

Atenție! Energiile mai multor copaci de specii diferite pot influenta negativ circuitul energetic din organism. Este suficient să remarcați că întotdeauna apropierea a doi copaci de specii diferite influențează negativ pe unul dintre ei. Astfel, dacă un plop și un mesteacăn sunt sădiți unul lângă celalalt, energia plopului paralizează circuitul energiei din mesteacăn și face ca pe partea comună celor doi copaci, mesteacănul să nu aibă frunze. Acestea se vor reorienta către partea opusă sau către lateralele mesteacănului, cât mai departe de vampirismul energetic al plopului. Același lucru se poate întâmpla și în cazul staționarii oamenilor în preajma mai multor specii de pomi, fiecare influențând în felul său circuitul forței vitale din organismul uman și putând duce la o blocare a acestuia, implicit la apariția unor stări dezagreabile sau de boală.


   Salcâmul
Deși mulți îl privesc cu suspiciune, considerând că este folositor doar ca lemne de foc, salcâmul are capacitatea de a aduce buna dispoziție în trupul cuiva și de a prelua vibrațiile negative din organism. Specialiștii în energetică îl consideră un donator universal de bioenergie, forța vitală răspândită de el fiind recomandată tuturor organismelor. Sunt suficiente 20 de minute de stat la umbra unui salcâm, dacă se poate chiar lipit de trunchi, pentru ca să se instaleze o stare de bine general, de ușurare și bună dispoziție. Efectul nu e același în cazul în care câteva crengi de salcâm sunt rupte și puse în apartament, pentru că prin desprindere de trunchi se taie și legătura cu conductorul principal de energie, respectiv cu tulpina salcâmului.  Energia salcâmului este recomandată celor afectați de munca în condiții stresante, când organismul a preluat vibrațiile negative specifice, celor supărați din motive sentimentale. De asemenea, apropierea salcâmilor are un efect calmant asupra femeilor aflate în perioada menstruației, atunci când se instalează o stare generala de iritare.


    Mesteacănul
Mesteacănul este un copac special, plin de energie, dar pe care nu o dă decât persoanelor foarte legate sufletește de el. Deși pentru unii poate părea ciudat, mesteacănul simte imediat ceea ce gândește cu adevarat un om, fapt ce nu recomandă apropierea de el a persoanelor ascunse. În trecut, fetele aduceau ofrande la rădăcina mestecenilor și le cereau împlinirea unei dorințe, de regula de natura sentimentala. Existenta unei păduri de mesteceni arăta că în solul respectiv se găsește și o mare cantitate de argint. În plus, însuși mesteacănul are o strălucitoare culoare argintie, betulina din scoarță sa făcându-l practic, să strălucească de la distanță. Un mesteacăn cultivat în gradina casei protejează zona de microbi. Acest lucru s-a demonstrat și în perioadele cu epidemii de holeră sau ciumă, când gospodăriile în care se găseau mesteceni au fost ocolite de dezastruoasele molime. Mesteacănul permite o întărire a rezistenței organismului la apropierea bolilor și acționează deopotrivă asupra psihicului uman, întărind voința persoanei în cauză.Pentru a creste imunitatea organismului e suficient să aveți în camera de culcare un săculeț cu frunze mărunțite de mesteacăn. Înainte de culcare deschideți gura săculețului și lăsați-l așa peste noapte. Dimineața, imediat cum vă ridicați din pat, închideți săculețul, pentru ca energiile frunzelor să nu fie perturbate de energiile zilei.


    Salcia
A fost considerată dintotdeauna o plantă specială și folosită în aproape toate ritualurile cunoscute, pentru capacitatea sa de protecție împotriva entităților negative. Specialiștii în energetica copacilor numesc salcia Arborele Binelui, pentru că energiile emise îi protejează pe cei aflați în apropierea sa. În plus, s-a constatat că crengile de salcie, rupte, continuă să emită propria lor energie benefică, până la uscarea completa și căderea ultimei frunze de pe ramură. Din punct de vedere terapeutic, apropierea de salcie este recomandată persoanelor care suferă de un puternic dezechilibru interior, persoanelor care tind să plângă din orice și care văd doar partea neagră a vieții. Energia salciei preia vibrațiile negative ale organismului, motiv pentru care i se mai spune și plângătoare, întrucât elimină reziduurile negative preluate dintr-un corp.
De obicei e bine ca după o perioadă de circa 20 – 30 de minute de stat în apropierea unei sălcii să urmeze o perioadă în care organismul curățat de energiile negative sa fie întărit de energiile unui stejar sau chiar ale unui salcâm. Cea mai buna perioada de terapie cu salcie este intre orele 18 – 21, dar efectul maxim este în perioada de primăvară, până la Sărbătoarea de Înălțare.
Pentru cei care au dureri frecvente de cap se recomanda purtarea unor coronițe – pe care și le poate face fiecare – timp de 14 zile, cite 30 de minute pe zi, la orele amintite. În altă ordine de idei, bolnavii de varicoză își pot ameliora boala prin băi de picioare, în care pun 500 ml decoct făcut din salcie și stejar, în părți egale (aproximativ o mâna din fiecare). Picioarele vor sta în apă până la genunchi.
Ramurile salciilor pot fi împletite în cunună, sfințite la biserică și ținute la icoană. Când sunteți foarte nervoși, luați coronița de salcie și țineți-o timp de 30 de minute pe cap. O sa fiți mult mai liniștiți. Dintr-o creangă de salcie puteți împleti și o brățară pe care să o purtați la mâna dreaptă ori de cite ori simțiți că nu mai rezistați psihic. Și tot din crengi de salcie, puteți împleti o centura pe care sa o purtați direct pe piele. Centura o sa va crească potența sexuală.


    Stejarul 
Specialiștii din toate timpurile au fost uimiți de longevitatea acestui copac. Mai mult, măsurători recente au arătat că un singur stejar matur, purifică aerul la fel ca 1.000 de alți copaci din specii diferite. Energia acestui arbore este foarte puternică, astfel că orice apropiere de un astfel de pom poate da o senzație de amețeală plăcută, creând senzația ca ești atât de puternic, încât nimic nu-ți poate sta în cale. Când vă simțiți în impas, când nu știți ce decizie să luați, când simțiți că vă slăbesc puterile și sunteți gata să renunțați, este recomandată o terapie cu ajutorul acestui copac.
Pentru cei interesați, forța maxima a stejarului este în cursul nopții, intre orele 21.00 – 05.00.
Pentru a combina puterea stejarului cu forța geometrică, se recomandă să vă faceți o piramidă triunghiulară din crengi subțiri de stejar. Crengile vor fi prinse între ele cu sfoară roșie. Când vă simțiți nehotărâți sau slăbiți, luați în palme piramida de stejar și țineți-o timp de 10 – 15 minute. Efectul va fi pe măsura așteptărilor.


    Teiul
Puțini sunt cei care nu au băut parfumatul ceai de tei, recomandat pentru cazuri de stres, oboseală și pentru diminuarea energiei sexuale. Pentru că, deși energia sexuală este un subiect de laudă în perioada tinereții, aceeași energie sexuala deturnează atenția și puterea de concentrare a unei anumite persoane.
Astfel, persoanele cu o puternica sexualitate nu reușesc, de regulă, să se concentreze asupra proiectelor profesionale, gândindu-se doar la cum sa-și satisfacă nevoile fiziologice. Lucru extrem de negativ pentru cei care vor sa se realizeze profesional și material. În atare condiții, apropierea unui tei este benefică pentru reducerea acestei energii. Este suficient să aveți plantat în fața blocului sau lângă casă un tei și să lăsați geamurile deschise, pentru ca mirosul de tei sa inhibe energia sexuală. Mai mult, energia teiului acționează eficient asupra celor care stau la umbra sub copac, blocând energia sexuală și permițând organismului să o redirecționeze fie mental fie într-o altă direcție. Același efect îl au crengile de tei cu flori, puse în camera în care se doarme, cel mult 21 de zile, pentru ca după aceea energia se scurge. După acea perioadă se vor folosi doar florile de tei, pentru ceaiurile de rigoare.


    Pinul
Are un puternic efect revigorant, încărcarea cu energie făcându-se foarte repede. Astfel, este suficient să stați cel mult 5 minute lângă un pin, strângând între degetele de la mâna stângă acele de pe o creangă, pentru a va simți în putere. Se recomandă celor care practică diverse sporturi, nu neapărat de performanță, pentru o mai bună dozare și conservare a energiei proprii. E bine să aveți în casă un pin, pus într-un ghiveci. Când se va dezvolta prea mult, îl puteți pune afară, fie la intrarea în casă, dacă stați la curte, fie în grădina din fața blocului.


    Bradul
A fost unul dintre copacii considerați sfinți și cu o puternică încărcătură magică. În trecut se spunea despre el că poate deschide porțile către alte lumi, ușurând trecerea spiritelor abia plecate și protejându-le de interacțiunea cu forțele malefice. Sute de ani, rășina bradului a fost folosită în ritualurile magice, fumul acesteia curățind zona dorită. Și la ora actuală, credințele populare consideră că o creangă de brad ținută în casă, îndepărtează energiile negative. Cei care suferă de reumatism și de alte boli articulare, pot face baie în care au pus, în prealabil o fiertură de muguri de brad. Într-o oala se pun 5 litri de apa și 5 mâini de muguri (câte una pentru fiecare litru). Se fierbe apa până la primul clocot, apoi se mai lasă 5 minute pe foc. Se ridică, se lasă 30 de minute la răcit, apoi se filtrează conținutul și se pune în cadă. Pielea va absorbi substanțele eterice ale bradului, oferind un efect calmant, care va revigora nu doar mușchii ci și articulațiile, tonifiind organismul. Cu cât apa din baie este mai fierbinte, cu atât porii se vor deschide mai bine și vor absorbi esența de brad din apa. O astfel de baie se recomandă și în cazul copiilor răciți. Un alt tratament pe bază de rășină de brad este recomandat celor care au eczeme sau alte infecții ale pielii și mai ales hemoroizi – să nu uităm că hemoroizii sunt o boală contemporană, datorată lipsei de mișcare și statului îndelung la birou. Astfel, se amestecă în părți egale rășină de brad și unt, peste care se pune un vârf de ceară de albine. După ce se lasă pe foc până la omogenizare, amestecând conținutul cu o lingură de lemn, se trece totul printr-un tifon și se pune la răcit. Se folosește ca un unguent.

   
    Castanul
Deși castanul este un excelent donator de energie vitală, apropierea îndelungată de el poate crea o falsă impresie de confort psihic, putând da chiar și efecte halucinogene, descătușând psihicul și trezind fantezia. Câteva castane purtate permanent în buzunar și strânse din când în când în palme, vă ajută să scăpați de stările de tensiune acumulate în cursul zilei. Apropierea de castan este recomandată dimineața, între orele 01.00 – 07.00, când energia pomului este la nivelul sau maxim.                              

   
    Vâscul
Bolile pe sistem nervos și epilepsia, pot fi mult ameliorate și chiar tratate de cura de vâsc, mai exact de înghițirea unui pahar cu apă în care au fost puse 2 lingurițe de praf de vâsc. Lichidul se bea dimineața, pe nemâncate și abia la minim o ora după aceea se poate mânca ceva, de preferință nu carne (puteți mânca brânză, ouă etc). Efect calmant are și cununa de vâsc pusă la capătul patului, care pe timpul nopții, curăță psihicul persoanei din camera respectiva.




Material primit pe mail.




Exercițiul Jin Ji Du Li





    Prin practicarea exercițiului Jin Ji Du Li putem întârzia îmbătrânirea și preveni numeroase boli, ca de exemplu scăderea memoriei.
Exercițiul constă în a sta într-un picior, cu ochii închiși. Atât este tot exercițiul.
Nu-i așa că pare foarte simplu?


Să facem o încercare! 
Ne ridicăm, închidem ochii și încercăm să stăm drept cu un picior ridicat.
Dacă nu puteți sta în această poziție min. 10 secunde înseamnă că starea corpului vostru arată că aveți 60-70 de ani. Este posibil să aveți doar 40 dar corpul vostru a îmbătrânit mai repede.

Când am citit acest mail mi-am zis: „mare scofală, sunt sigur că-l pot face fără nici o problemă”.
Dezamăgire totală! M-am bucurat însă că am încercat. 
Nu am putut să stau drept mai mult de 2-3 secunde.
Am observat că pot face asta destul de ușor cu ochii deschiși, dar este cu totul altceva cu ochii închiși!
Nu este important să ridicăm piciorul prea sus. Dacă organele noastre interne nu sunt în sincron, ne putem pierde echilibrul și dacă ridicăm piciorul doar puțin.
Este liniștitor să știm că prin antrenare și practicare susținută ne putem recâștiga echilibrul.



Cartea medicului chinez Zhong Li Ba Ren intitulată „Mai bine ne ajutăm singuri, decât să așteptăm ajutorul medicilor” care tratează sănătatea noastră, a fost vândută anul trecut în China, în peste 1 milion de exemplare la prima ediție.
În cartea sa Zhong Li Ba Ren spune, că marea majoritate a oamenilor nu pot sta într-un picior, cu ochii închiși mai mult de 5 secunde, dar prin antrenamente zilnice pot depăși chiar și 2 minute. Cu cât mai mult putem sta în această poziție, cu atât mai puțin ni se va părea că este obositoare.
Exercițiul Jin Ji Du Li , practicat zilnic ne poate ajuta la tratarea multor boli, ca de ex.: hipertensiune arterială, diabet, afecțiuni ale coloanei, senilitate.
Concluzia este că bolile corpului omenesc apar atunci când apar probleme de coordonare dintre diverse organe interne, adică atunci când corpul își pierde echilibrul.
Exercițiul Jin Ji Du Li este capabil să regenereze acțiunea reciprocă a organelor pentru ca acestea să funcționeze corect.

Prin picior trec 6 meridiane importante.
Este posibil ca în timp ce stăm într-un picior în timpul exercițiului să simțim în picior o durere. În acest caz organele corespunzătoare meridianului respectiv primesc semnale și încep să reintre în echilibru. Prin această metodă toate canalele corpului nostru se concentrează asupra piciorului.

Practicarea exercițiului are o influență benefică asupra hipertensiunii arteriale și diabetului precum și a bolilor derivate din acestea. Vor înceta în scurt timp afecțiunile cervicale precum și ale coloanei.
Pe măsură ce veți practica acest exercițiu veți observa o îmbunătățire a memoriei dar și a calității somnului.
Dacă practicați zilnic timp de 1 minut exercițiul Jin Ji Du Li nu veți suferi de senilitate.
Ajută în mod hotărâtor la îndepărtarea senzației de picioare reci, precum și la întărirea sistemului imunitar.

Nu trebuie să așteptați în practicarea exercițiului Jin Ji Du Li până la apariția unei boli. Poate fi practicat aproape de oricine. Este benefic să se înceapă practicarea lui din tinerețe, căci în acest fel se pot preântâmpina o serie de neajunsuri la vârste înaintate.

Nu este recomandat persoanelor care au probleme cu picioarele, sau celor care nu pot sta timp îndelungat în picioare.




Material primit pe mail.

2013/06/01

Culmea …culmilor!





CULMEA melcului :
să fugă de acasă
 *
CULMEA notarilor :
să legalizeze un act sexual
 *
CULMEA justiției :
să condamni o prostituată la locul de muncă
 *
CULMEA melancoliei :
să cazi pe gânduri și să-ți rupi mâna
 *
CULMEA World Trade Center :
urci cu liftul, cobori cu biroul!
 *
CULMEA ceasului deșteptător :
să sune ocupat…
 *
CULMEA agriculturii :
să ari Calea Victoriei cu boii din guvern
 *
CULMEA ghinionului :
să faci pe prostul și să rămâi așa!
 *
CULMEA interfonului :
să suni și să primești ton de fax
 *
CULMEA matematicii :
să stai de unu singur și să te simți în plus
 *
CULMEA prostiei :
să stingi lampa și să aprinzi un chibrit ca să vezi dacă s-a stins
 *
CULMEA inocenței :
o calugariță care lucrează într-o fabrică de prezervative să
creadă că face saci de dormit pentru șoricei
 *
CULMEA tramvaiului:
să-l traga poliția pe dreapta
*
CULMEA somnului:
să visezi că dormi
 *
CULMEA lăcomiei :
să mănânci bătaie și să nu te saturi!
 *
CULMEA auzului :
să auzi cum se crapă de ziuă
 *
CULMEA culmilor :
să aibă purecii păduchi
 *
CULMEA fotbalului :
să inceapa meciul si să scrie pe gazon “nu călcati spatiul verde”
 *
CULMEA norocului :
să te calce o salvare
 *
CULMEA croitoriei :
să intorci pe dos costumul lui Adam
 *
CULMEA fizicii :
să paști un cal putere pe un câmp magnetic
 *
CULMEA sexului animalic :
 să pui o vacă să stea capră …
 *
CULMEA culmilor :
mutul îi spune surdului că orbul se  uită la ei…
 *
CULMEA nesimțirii :
să scrii pe colivă "La mulți ani"…
 *
CULMEA sexului in grup :
să rămâi pe dinafară …

 *
CULMEA politeții :
să stai pe scaunul electric și să cedezi locul …
 *
CULMEA zgârceniei :
să dai BEEP la pompieri… cand iți arde casa




2013/05/19

Remediu homeopatic pentru .. mintea noastră!





   Poate că există în viaţa ta acum o situaţie sau o relaţie care te agasează, te stresează, te înnebuneşte, îţi creează frică sau nemulţumire, enervare sau îndoială continuă. Poate că ceva merge cu dificultate, poate că ţi se pare că ceva este fără ieşire sau că altceva nu poate fi niciodată schimbat.
Oricare ar fi situaţia ta, efectul constant este acesta: "te necăjeşte, te stoarce de energie, te pune la colţul vieţii şi te face să dormi cu un singur ochi închis”...
Dacă ţi se întîmplă ceva de genul acesta, începe prin a vedea exact în omul sau situaţia dificilă pastila cea mai puternică pentru vindecarea ta. Ea îţi cere să schimbi exact ceea ce simţi în acel moment. Ceea ce gîndeşti şi ceea ce crezi că te înspăimîntă.
Pastila pe care ne-o furnizează experienţa de viaţă este ca şi un remediu homeopatic; o doză mică de supărare care izvorăşte dintr-o situaţie de viaţă trezeşte în noi un program amplu de supărare. Momentul în care facem din ţînţar armăsar este şi momentul simbolic al înghiţirii pastilei vindecătoare.

Esenţa pastilei numită situaţie dificilă de viaţă constă în momentul în care devenim conştienţi de faptul că ne descrie cauza bolii. Cauza situaţiei pe care o trăim. Puterea de vindecare se află la îndemîna noastră şi constă în schimbarea conştientă a gîndurilor prin care definim situaţia noastră.
Dacă suntem certaţi cu o fiinţă apropiată, iubită, vom fi tentaţi să gîndim cît este ea de vinovată pentru nefericirea pe care o simţim în acel moment. Ne amintim din istoria antică a experienţei despre cum a spart farfuria la nuntă şi despre cum ne-a spus nu ştiu ce cuvînt în public. Mintea ne înghionteşte să-i creăm celuilalt o imagine prin care ne arată că.. avem dreptate. Celălalt este vinovat. Sau noi suntem vinovaţi...
Ceea ce gîndim în timpul derulării situaţiei dificile de viaţă trebuie să fie în atenţia noastră, dar nu pentru a găsi argumente care să ne confirme dreptatea, cît pentru a ne modifica modul de a vedea persoana, situaţia sau pe noi înşine. Căci gîndurile şi sentimentele negative care evoluează în interiorul nostru în timpul oricărui eveniment de viaţă descriu precis gîndurile şi sentimentele care au creat evenimentul.

Dacă - de exemplu – ne plîngem continuu în sinea noastră că nu avem bani, iar situaţia noastră materială este aceasta cu adevărat – pastila se ascunde chiar în boala însăşi, ca şi cauza bolii. Plînsul nostru este cauza lipsurilor financiare, iar remediul este acela de a înceta din plîns. A observa ce anume avem, a ne mulţumi cu ce avem, a ne comporta, apoi, ca şi cum am avea.
Vindecarea la acest nivel este un proces, nu o pastiluţă fermecată. Procesul constă în a exersa zi de zi schimbarea noastră la nivel mental, iar rugăciunea “dă-mi, Domane, gînduri curate pentru acest om sau pentru mine însumi” poate face minuni.
Schimbarea afirmaţiilor mentale, în primul rînd prin apelul la rugăciune (iar în situaţiile foarte dificile acest apel este esenţial) ajută, pansează şi modifică starea noastră interioară, dar şi pe aceea exterioară.
Poate nu se întîmplă imediat, dar nici pastilele nu iau durerea imediat. Munca noastră cu propria minte devine însă, o pastilă homeopatică viguroasă şi vindecătoare, cu acţiune mai lentă, dar puternică şi fără efecte adverse sau secundare.
În mintea noastră şi în trăirile interioare pozitive se află marele secret al vindecării pe toate dimensiunile omeneşti; fizic, mental, emoţional, dar şi în viaţa de zi cu zi.



Autor: Maria Timuc

2013/05/14

Copacul din fereastră...





   

Acum 4 ore mi-au lăsat fereastra goală de suflet...
Au tăiat copacul care înflorea în fiecare vară, copacul meu... şi tristeţea sfîşietoare după ce a fost şi niciodată nu va mai fi, dupa florile mici, albe, ca de iasomie, ce nu vor mai înflori niciodată, îmi seacă sufletul...

Nu ştiu daca noi, oamenii putem fi prieteni / iubiţi cu înţelegerea şi acceptarea deplină a celuilalt.
Din experienţa mea de o viaţă, aş zice că nu putem.
Avem aşteptări de la prieteni, precum şi ei aşteaptă ceva de la noi.
Suntem dezamăgiţi şi dezamăgim la rîndul nostru.
Posesivi, din instinct, vrem să fim unici, noi în viaţa lor, precum vor şi ei să fie unici în viaţa noastră.

Copacul nu aştepta nimic de la mine. Eu nu aşteptam nimic de la el.
Tăceam împreună.
Deschideam fereastra în dimineţile de vară şi soarele venea filtrat prin frunzele lui.
Îmi dăruia blînd o altfel de lumină, o dimineaţă cum numai el ştia să-mi dăruiască.
Eu îmi beam cafeaua şi fumam liniştită, apărată de crengile lui în faţa invazei solare.
Ploua uneori şi ploaia era colorată în verde, privită printre frunzele lui înrourate.
Era iarnă şi el era gol, cenuşiu, trist. Ca şi mine iarna...
Nu mi-a cerut niciodată să nu mă uit la alţi copaci.
Nu i-am pretins niciodată să filtreze soarele doar pentru mine.

De aceea relaţia noastră a fost perfectă. Pentru că nu ceream nimic unul de la altul.
Ne bucuram doar, pur şi simplu, în tăcere.
Fiecare închis în bucuria lui şi fiecare bucurîndu-se de prezenţa tăcută a celuilalt.

De am putea învăţa, noi, oamenii, cum să ne bucurăm de celălalt, fără să-i cerem nimic.
Să fim bucuroşi doar fiindcă există. Atît.

De-aş putea învăţa asta măcar acum...